آبرو ریزی کشتی ایران درروسیه

درصدی از این جنجال‌ها را حتی در کشتی نوجوانان نیز مشاهده کرد!مطرح شدن مسائلی مثل کبر سن(بزرگ کردن سن)، استفاده از داروهای غیر مجاز و... همواره در خصوص برخی از عزیزان اعزامی مطرح بوده. امسال هم قبل از اعزام، حسین گلابی که سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی بود، در اعتراض به برخی مسائل از همراهی تیم ملی خودداری کرد.

 

مسابقاتی جنجال ساز و فاقد اهمیت

 

سنگ بنای مسابقات پیشکسوتان جهان را از سال 1991 در کلمبیا، یک قاتل ناقص العقل و دیوانه ای تمام عیار از امریکا به نام جان دوپون گذاشت. جان دوپون همانی است که با شلیک گلوله ای به زندگی دیوید شولتز قهرمان کشتی آزاد جهان خاتمه داد! مسابقاتی که نتایج آن، در هیچ یک از خبرگزاری‌های رسمی و غیر رسمی کشورهای میزبان نیز انعکاس نمی یابد. دریغ از یک وبلاگ غیر فارسی که به پوشش نتایج پرداخته باشد. حتی در سایت فیلا نیز هرگز نمی توانید نتایج این مسابقات را بیابید.

 

و اما در سال‌های نخستین که این رقابت‌ها برگزار می شد، در ایران شکایت‌های فراوانی به مراجع قضایی صورت گرفت. به این شرح که از دید شاکیان پر تعداد پرونده، مسوول مربوطه در فدراسیون کشتی ارقام هنگفتی از مبالغ اخذ شده از پیشکسوتان که باید هزینه اعزام شان می شد را بلوکه کرده است! مهندس پرویز عرب دقیقا به خاطر دارد که چقدر این مسائل در سال‌های میانی دهه 70 حاشیه ساز شده بود و چه انعکاسی در مطبوعات داشت.

 

مدتی بعد، دامنه جنجال‌ها و آبروریزی‌ها از نحوه انتخاب و اعزام نیز فراتر رفت. به گونه ای که اخبار خوشایندی از محل برپایی مسابقات یا حتی داخل هواپیماها به گوش نمی رسید! در این خصوص هم می توان پای صحبت‌های محمدرضا طالقانی نشست که گفتنی‌های بسیاری دارد. در باب اتفاقات مشمئزکننده ای که طی دوره‌های مختلف، برخی چهره‌های مطرح یا گمنام اعزامی در مسابقات مختلف پیشکسوتان جهان اعم از سوئیس، ترکیه، مجارستان، بلغارستان و... رقم زده اند، نقل قول‌هایی وجود دارد که حتی گوشه ای از آن، برای به پرواز درآوردن مرغ پخته از درون دیگ، کفایت می کند! اما به دلیل در اختیار نداشتن مستندات، هرگز فرصتی برای درج آن وقایع پدید نیامد. اگر نوشته می شد هم درجا تکذیبش می کردند. و نماینده کدام رسانه می توانست برود به کشورهای مبدا تا در خصوص آن وقایع به تحقیق بپردازد؟!

 

پایان پرده پوشی‌ها

 

خوشبختانه این بار، سایت فدراسیون کشتی پیشگام شده و باب تازه ای درقبال فجایع صورت گرفته در متن و حاشیه مسابقات پیشکسوتان گشوده است. اینک مسوولین ورزش متوجه خواهند شد که همه ساله، گرچه اعلام می شود پیشکسوتان ایران با مثلا 58 مدال طلا و 39 نقره و 27 برنز به قهرمانی مسابقات فوق دست

 

یافته اند، اما در حاشیه مسابقات، وقایعی رخ می?دهد که ننگ آن را با طلای کم بهای پیشکسوتان که هیچ، با هزار طلای المپیک نیز نمی توان پاک کرد.

 

حال می رسیم به وقایع تاسف باری که در مسابقات امسال پیشکسوتان جهان رخ داده. رخدادهای تلخ و مشمئز کننده ای که حتی در سایت فدراسیون کشتی نیز بازتاب داشته و این سایت در یادداشت مفصلی، صراحتا ریخته شدن آبروی کشتی ایران را تایید کرده است. این گونه آبروریزی‌ها بسیار شرم آورتر از آبروریزی‌هایی است که در المپیک پکن رخ داده و کشتی ایران را به جمع کشورهای درجه دو جهان سوق داده است.

 

سایت فدراسیون کشتی نوشته است: فدارسیون مترجمی را به این مسابقات اعزام کرده بود که تا آخرین روز هم در محل برگزاری این مسابقات حضور داشت. حالا این سئوال پیش می‌آید که حواس برخی‌ها کجا بوده‌ که نه اعلانات روی تابلو را دیده‌اند و نه شش بار اعلان گوینده‌های سالن را شنیده‌اند؟ و از رفتن روی تشک و انجام مسابقه بازمانده اند؟! این تازه آغاز ماجراست.

 

پیشکسوت یا گلادیاتور؟

 

مهم ترین بخش این فاجعه، زد و خوردهایی است که بین برخی از چهره‌های اعزامی رخ داده است. ضرب و شتم‌هایی که به نام پیشکسوت و پیشکسوتان رقم خورده است! سایت فدراسیون کشتی می نویسد: این اتفاق در پرواز به مسکو و به دنبال آن در فرودگاه امام رخ داد.‌ مسوولیت اتفاق مذکور مستقیما به آن شخصی بازمی ‌گردد که در هواپیما اقدام به برداشتن پنهانی و بی‌اجازه‌ چند قوطی نوشیدنی از روی چرخ میهماندار نمود و بعد هم به دنبال اعتراض شفاهی سرپرست کاروان اعزامی، چون از لحاظ فکری در حالت تعادل قرار نداشت، با وی درگیر شد!!!

 

سرپرست اعزامی در این باره می گوید: شخصی که جزو لیست ما نبود و حتی هدفش از حضور در محل مسابقات هم تنها دیدن مسابقات از نزدیک بود، هنگام بازگشت و در پرواز از شهر محل برگزاری به مسکو، چند قوطی نوشیدنی را بطور پنهانی از روی چرخ میهماندار برداشت که من به خاطر اینکه آبروی ایران در میان بود و متأسفانه حرکت مشابهی چند ساعت قبل از سفر بازگشت از سوی شخص دیگری نیز سر زده بود، با این حرکت برخورد کردم!!! بعد از این برخورد لفظی از سوی من، این شخص که حالت عادی هم نداشت به ناگاه با من درگیر شد که من هم پاسخ درخوری به او دادم!!! که تمامی کشتی‌گیران نیز شاهد این ماجرا بودند. (و البته جمع کثیری از خارجی‌ها نیز بهت زده شاهد زد و خوردها بوده اند)

 

سوال اصلی این جاست: اگر شخص مربوطه خارج از لیست بوده، شما چرا احساس کردید وظیفه دارید با او برخورد کنید و به زعم خودتان پاسخ درخوری به او بدهید؟ اگر حرکت زشت ایشان پنهانی و مخفیانه بوده، شما چرا به آشکارسازی آن پرداخته اید و فردی که به زعم تعادل نداشته را به انجام حرکات غیر عادی فراخوانده اید؟!

ادامه فاجعه

سایت فدراسیون کشتی در ادامه می نویسد: می‌گوییم بله، آبروی کشتی ایران را بردند؛ اما سوال این جاست که چه کسی؟ آبروی ایران را آن کسانی بردند که به جای این که طبق قانون مصوب فیلا بابت هر شبانه‌ روز اقامت در هتل، مبلغی را به کمیته‌ برگزاری مسابقات بپردازند، از انجام این کار طفره می‌‌رفتند و بر خلاف قانون فیلا و کشور میزبان، به طور پنهانی در اتاق سایرین که این مبلغ را پرداخته بودند به سر می‌بردند. یا بدتر از آن در راهروهای هتل شب را صبح می ‌کردند!!!

 

آبروی ایران را آن‌هایی بردند که با یک کارت، پنج یا شش بار به رستوران می‌رفتند و در حالی که به عللی از تعادل ذهنی لازم برخوردار نبودند!!! اگر چیزی را مطابق میل خود نمی‌یافتند، بنای پرخاشگری می‌گذاشتند!!! آبروی ایران را آن‌هایی بردند که به علت رفتارهای به دور شئونات اسلامی، وقتی که تعادل ذهنی نداشتند، در جایی مثل هواپیما که البته برای شان فرقی هم نمی کرد کجا، بعد از این که به ایشان اعتراض می ‌شود، دست به نزاع و درگیری می‌زدند و..

عجب کارنامه درخشانی!

با عنایت به گزارش دقیق و تکان دهنده سایت فدراسیون کشتی، دستاوردهای پربار رقابت‌های موسوم به پیشکسوتان جهان را می توان در عناوین ذیل جست‌وجو کرد: زدو خورد، بی تعادلی، درگیری، تقلب، پرخاشگری، ورود غیر قانونی به رستوران، اقامت غیر قانونی در هتل، خوابیدن در راهروی هتل، بی انضباطی در هواپیما، درگیری برای سوار شدن به مینی بوس تیم اعزامی در روسیه، برداشتن پنهانی نوشیدنی از میز مهماندار، نزاع و...

 

سایت فدراسیون کشتی افزوده است: تقریبا هیچ‌کدام از این آبرو برها جزء نفرات اعزامی فدراسیون نبودند. البته همه ما باید بپذیریم که روس‌ها هرگز نمی دانند و اگر بدانند هم فرقی برای شان نخواهد کرد که آبروبرهای محترم در هتل، در سالن، در هواپیما و...، داخل لیست فدراسیون ما بوده‌اند یا نبوده اند!

 حکایت سیب و صندوق

 طبیعتا جمعی از پیشکسوتان عزیز، گلایه خواهند کرد که نباید سوء رفتار عده ای را به نام همه بنویسیم. همین طور است. هرکسی مسوول و پاسخگوی عملکرد خودش است. اما ناظران خارجی، در اذهان خود این وقایع تلخ را نه به نام نقی و تقی، بلکه به نام ایران ثبت می کنند. ماجراهای تیم ملی پیشکسوتان، بلاتشبیه، مانند حکایت مشهور صندوق پر از سیب است که فقط یک سیب آفت زده می تواند تمام موجودی صندوق را بی اعتبار کند.

/ 0 نظر / 32 بازدید