زندگینامه ببر مازندران

بازیهای المپیک 1956 ملبورن اوج درخشش ببر مازندران بود که علی‌رغم تب شدید مدال طلای این رویداد بزرگ را در وزن 67 کیلوگرم بدست آورد . امامعلی حبیبی در مسابقات جهانی تهران در سال 1959 دو تن از بزرگان کشتی دنیا بالاوادزه از شوروی سابق و اسماعیل اوغان از ترکیه را مجموعاً در کمتر از 3 دقیقه ضربه فنی کرد .

در دوران حضور در عرصه کشتی به سریعترین کشتی‌گیر جهان معروف شد و در سال 1961 در رقابتهای جهانی یوکوهاما بالاتر از موروزوف از شوروی و کانه‌کو از ژاپن برای دومین‌بار روی سکوی نخست جهان ایستاد، در این سال تیم کشتی ایران به مقام قهرمانی دست یافت.

حبیبی با کسب مدال طلای رقابتهای جهانی 1962 تولیدو برای همیشه از دنیای دایره طلایی خداحافظی کرد . وی علاوه بر 4 طلای جهان و المپیک موفق به کسب مدال طلای بازیهای آسیایی 1958 توکیو شد .

حبیبی پس از پایان دوره قهرمانی مدتی به مربیگری پرداخت ولی پس از آن وارد عالم سیاست شد و در دوره‌ای هم به عنوان نماینده مردم بابل در مجلس شورای ملی حضور داشت.

امامعلی حبیبی قهرمانی است که در کوتاهترین زمان قهرمانان بزرگی همچون بالاوادزه را با فنون یک‌دست و یک‌پا و سرته یکی به زمین می‌زد و پس از گذشت 50 سال هنوز کشتی‌گیری نتوانسته با آن سرعت و تبهر فنون زیبای کشتی را به نمایش بگذارد .

بلور و اریکان از مربیان وی در تیم ملی بودند و وی با کشتی‌گیرانی نظیر جهان پهلوان غلامرضا تختی و محمدعلی صنعتکاران و محمد ابراهیم سیف‌پور ، منصور مهدی زاده ، حمید توکل ، رضا قلیچ‌خانی و برادران ملاقاسمی هم دوره بوده است.

حبیبی هم اکنون در باغ شخصی‌اش در اطراف قائم‌شهر زندگی می‌کند و مدتی از سال را نیز برای دیدار با اعضای خانواده به آمریکا می‌رود .

امامعلی حبیبی که همیشه قلبش برای مملکت می‌تپد در رقابتهای جهانی 2007 باکو لوح مشاهیر فیلا را دریافت کرد .

/ 3 نظر / 237 بازدید
روشن

سلام مطالبتون بسیار جالبه‏!واقعا نکته بجایی بود که ایشون فن یک دست و یک پا رو بخوبی اجرا میکردن و حتی بعضی از بزرگان ایشونو مبتکر این فن میدونن‏!‏ اما باید بگم که علاوه بر دنیای سیاست ایشون وارد عرصه ی هنر و بازیگری هم شدند و در دو فیلم (ببر مازندران‏)و (آدم و حوا‏)ایفا نقش کردند

فاطمه روشن

شرمنده می فرماین‏!‏[خجالت]

روشن

یعنی داشتم تشکر میکردم.خب من خیلی علاقه ب کشتی دارم و توی ی خانواده ورزشی اونم از نوع کشتی بزرگ شدم‏!خودم میشه گف ورزشکارم و اطلاعاتم بد نیس از دنیای ورزش.‏ در ثانی یه روانشناس زمانی خوب عمل میکنه که درباره ی همه چی اطلاعات جامع داشته باشه