مروری بر تیم های طراز اول کشتی جهان

که فازدایف افسانه ای هم سرمربی روسیه شده بود واین در حالی بود که یوری شاهمرادف رهبری تیم ملی ترکیه را پذیرفته بود، ولی با گذشت زمان روسها پس از اینکه قهرمانی جهان در سال 1994 استانبول و 1995 آتلانتا را از دست دادند، بازهم رو به همان روباه پیر معروفشان یعنی شاهمرادف آوردند که قهرمانی مسابقات جهانی سال 1997 در کراسنویارسک روسیه حاصل این تغییر بود.

 

اگرچه روسها در بازی های المپیک 1996 آتلانتا توسط وایم بوگیف – بواسیار سایتی اف و حاجی مراد ماگمادوف صاحب مدال طلا شده بودند ، اما گویا با این قهرمانی ها اشباع نشده، به دنبال راهکاری برای ادامه اقتدارشان در کشتی  دنیا بودند تا اینکه مامیاشوویلی بر صندلی قدرت کشتی کشورش نشست .

 

مردی که خود ساالها از سکوی قهرمانی جهان و المپیک بالا رفته بود نیک می دانست که  دیگر یوری شاهمرادف معروف آن تئوریسین بزرگ و با دانش روز نیست و نیاز به یک جایگزین به روزتر دارد، شاید اگر ما می خواستیم جایگزینی برای وی پیدا کنیم به دنبال ماخاریک خادراستف، آرسن فادزایف،  سرگی بلاگازوف و... می رفتیم اما انتخاب مامیا شویلی یک انتخاب تعجب برانگیز بود.

 

البته که انتخاب جامبولات تدیف در آسمان پر از ستاره روسیه جای تعجب داش،ت زیرا تدیف تنها فقط یکبار قهرمان اروپا شده و در فینال هم کورتانیزه را به سختی شکست داده بود، اما وی در دنیای مربیگری کاملاً متفاوت تر از آنچه که بود ظاهر شد.

 

طبیعی بود که تدیف در ابتدای کارش دچار چالشهایی شود، عدم کسب قهرمانی در سال2002 تهران و 2003 نیویورک و قهرمانی ایران و گرجستان درآن سالها باز هم مامیاشویلی را نگران نکرد چون می دانست تدیف کارش را بلد است .

 

دقیقا‌ً امپراتوری روسیه با سرمربیگری جامبولات تدیف از سال 2004 المپیک آتن دوباره قد علم کرد تا روسها 3 مدال طلا توسط ماولت باتیروف در  Kg55 بوایسار سایتی اف در 74 و حاجی مراد گاتسالوف در 96 کیلوگرم و 2 مدال برنز توسط ماخاج مرتضی علی اف در 66 و ساجد ساجد اف در 84 کیلوگرم کسب کنند و به راحتی هرچه تمامتر قهرمان المپیک شوند.

 

این در حالی بود که باتیروف سال قبل اش در مسابقات جهانی حذف شده بود و گاستالوف و مرتضی علی اف نیز برای نخستین بار در مسابقات بزرگی چون المپیک شرکت می کردند و این نشان از دید بالا و باز تدیف داشت .

 

در واقع کنار گذاشتن فارینف قهرمان جهان در سال 2003 در وزن Kg66 و جایگزین کردن ماخاج مرتضی علی اف قهرمان Kg60 در مسابقات جوانان جهان دل شیرمی خواست که تدیف آنرا داشت،  حال آنکه از آن سال شروع قهرمانی های پیاپی روسها در مسابقات جهانی و المپیک بود که در سال 2005 بوداپست هم آنها با 4 مدال توسط آلن دودایف در 60،  ماخاچ مرتضی علی اف در 66 ، بوایسار سایتی اف در 74 و  گاتسالوف در 96 کیلوگرم به راحتی قهرمان شدند تا به سال 2006 گوانگجو بروند.

 

در گوانگجو چین هم روسها با 2 طلا توسط ساجد اف در وزن 84 و گاتسالوف در 96 کیلوگکرم به مقام قهرمانی رسیدند و به نظر می رسید در سالهای آینده دچار مشکل شوند، اما در سال 2007 باکوروسها  کاری کردند کارستان که در عین ناباوری عجیب ترین اتفاق در مسابقات کشتی جهانی را رقم زدند و با کسب 6 مدال طلا و یک برنز از 7 مدال ممکن با اقتدار فراوان قهرمان شدند.

 

قهرمانی کودوخوف در 55 ،  باتیروف در 60 ، مرتضی علی اف در 74 ، کیتایوف در 84،  گاتسالوف در 96 و بلال ماخوف در 120 کیلوگرم و کسب مدال برنز توسط فارینف در 66 کیلوگرم،  شاید هیچگاه دیگر در تاریخ کشتی اتفاق نیفتد .

 

در المپیک 2008 پکن روسها اقتدار خود را حفظ کردند و با کسب 3 مدال طلای باتیروف در 66 ، سایتی اف در 74 و شیروانی مراداف در 96 کیلوگرم بازهم قهرمان المپیک شدند، البته با اقتدار کمتر نسبت به سال 2007 چراکه المپیک با مسابقات جهانی کاملا متفاوت است.

 

در مسابقات سال 2009 دانمارک روسها با 7 تغییر صد درصد و با ترکیبی متفاوت نسبت به المپیک پکن گام در میدان مبارزه گذاشتند، حضور جوانانی چون لبدوف ، کودوخوف ، سارگوش ؛ قادس اف و ماخوف که زیر 23 سال سن داشتند، نشان از تیم جوان ومقتدری می داد که شاید سالیان سال بتوانند برکشتی دنیا آقایی کنند و جالب تر اینکه روسها از پشتوانه سازی هم به هیچ عنوان دست بردار نیستند و پشتوانه های فراوانی برای قهرمانان خود دارند .

 

پشتوانه های بزرگی چون جمال اوتار سلطانف ، اسرافیل اف و لبدف در Kg55، تیموراستابولوف قهرمان جوانان جهان در سال 2009 ترکیه در وزن Kg60و یوری صفریان قهرمان جوانان جهان در سال 2009 در وزن Kg66 ، ماکوسرزوبایرف قهرمان جوانان جهان در سال 2009 ترکیه و قهرمان جوانان جهان در سال 2008 که در مسابقات  امسال مغلوب سعید توکلی شد در وزن Kg74، کالود کارتویف قهرمان جوانان جهان در وزن Kg84 در مسابقات جهانی 2007 باکو وقهرمان سوم المپیک در 2008 در وزن Kg96 و بختیار احمداف قهرمان جوانان جهان در سال 2007  وقهرمان سوم المپیک 2008 پکن در Kg120 نشان از پشتوانه های بزرگی در کشتی روسیه دارد، بطوریکه شاید اگر از روسیه چند تیم در مسابقات جهانی هم شرکت کنند بازهم از قدرت آنها کاسته نمی شود.

 

البته روسها برنامه خود را برای المپیک 2012 لندن گذاشته اند ودر این میان از هیچ تجربه ای گذر نمی کنند شاید اگر روسها هم به مانند آذربایجانی ها فقط به مسابقات اروپایی فکر می کردند در آنجا هم قهرمان می شدند ولی آنها در مسابقات اروپایی با تیمی متفاوت از مسابقات جهانی 2009 هرینگ و المپیک 2008 پکن در آن شرکت کرده و نایب قهرمان شدند در واقع حضور سه تیم متفاوت از روسیه در مسابقات اروپایی امسال و المپیک و جهانی نشان از قدرت بی پایان آنها در مسابقات دارد واین در حالی ست که آنها تیم چهارمی بنام تیم ملی جوانان راهم دارند که با 7 کشتی گیر متفاوت قهرمان جوانان جهان شدند.

با این وضع و با این همه برنامه ریزی شاید به جنگ روسها رفتن برای هرتیمی مشکل باشد، اما با این حال کشورهایی چون ایران ، آذر بایجان ، اوکراین، آمریکا و ترکیه می توانند به جنگ این غولهای بزرگ بروند تا قهرمانی آنها را پایان دهند

..منبع-http://reza.00786.loxblog.com

/ 0 نظر / 92 بازدید