ایا بعد از ورزش، عضلاتتان می‌گیرد؟

کشش عضلانی

 

اگر احساس می‌کنید کار از کار گذشته و عضله شما به شدت گرفته است، عضله را بکشید و آن را محکم ماساژ دهید. اگر ماهیچه پشت پایتان گرفته است، با یک دست آن را بکشید و با دست دیگر آن را ماساژ دهید. حتما متوجه گرفتگی به شکل یک گره سفت زیر پوست‌تان می‌شوید. آن را به سمت مخالف گرفتگی با دستان‌تان لمس کنید و بکشید.

ورزش سنگین، ممنوع!

 

مراقب باشید. اگر دچار گرفتگی عضله شدید و اکنون حال‌تان بهتر است، به سرعت سراغ ورزش سنگین نروید. آرام آرام از نو شروع کنید.

 

اگر می‌دانید هنگام ورزش از ماهیچه‌هایتان بیش از حد کار کشیده‌اید، بلافاصله یک دوش آب سرد بگیرید.

استفاده از حوله داغ

 

شاید گذاشتن حوله داغ روی عضله ی گرفته، احساس خوبی به شما دهد، اما مطمئن باشید بدترین کاری است که می‌توانید در حق خود انجام دهید، زیرا گرما دردتان را بیشتر می‌کند و اگر اصرار دارید که آن را گرم کنید، بیش از 20 دقیقه این کار را ادامه ندهید.

وارد کردن شوک به محل درد

 

کار دیگری که می‌توانید انجام دهید، شوک دادن به محل است. چهار دقیقه گرم کردن محل و یک دقیقه گذاشتن یخ، پس از 4 روز جواب می‌دهد. آن گاه می‌توانید دوش آب گرم بگیرید.

مصرف داروهای ضددرد

 

خوردن مسکن‌هایی همچون "ایبوپروفن" می‌تواند به کاهش دردتان کمک کند و آن را کمی ‌تسکین ببخشد. از کرم‌های گرم یا سردکننده استفاده نکنید. آنچه در داروخانه ها به عنوان کرم‌های ورزشی برای گرفتگی عضلات فروخته می‌شود، به جز آنکه روی سطح پوست‌تان اثر بگذارد، هیچ کاری برای عضله شما نمی‌کند. در ضمن ممکن است پوست شما به آن حساسیت داشته باشد.

حرکت کنید

 

وقتی عضله شما گرفت، سخت‌ترین کار برایتان تکان خوردن است. اما بدانید که بسیار برایتان مفید است. پس بلند شوید و به آرامی‌ برای 20 دقیقه راه بروید.

شنا کنید

 

یکی از راه‌های بسیار مفید، شنا کردن است. آب سرد کمک بسیاری به عضله شما می‌کند. حرکت عضله در آب بسیار مفید است.

ماساژ دادن، راهکاری موثر

 

به طور معمول ماساژ دادن عضلات گرفته، به شما کمک خواهد کرد. اگر هوا سرد است، حتما عضله گرفته را خوب بپوشانید.

 

در طول روز یک یا دو عدد موز بخورید. پتاسیم موجود در آن می‌تواند از گرفتگی‌ عضله جلوگیری کند. نوشیدن شیر و آب به مقدار زیاد در طول روز را فراموش نکنید.

 

دکتر سید رضا حسینی

 

هفته نامه سلامت-176

/ 1 نظر / 8 بازدید
کشتی شهرستان سقز

سلام بر شما وبلاگ قشنگی دارید و واقعا پر محتوا هستن .دستتون دردنکنه ممنون. یه سری به ما بزنین.